Menu

سازندگى و پيشرفت طلبه در نظر مرحوم ميرزاقدس سره فرزند فقيه مقدس، مرحوم ميرزاى تبريزى قدس سره مى‏گويد: گاهى اوقات مرحوم ميرزا قدس سره نسبت به بعضى شاگردان خود در هنگام مباحث علمى خشمگين مى‏شدند؛ به طورى كه احساس مى‏شد آقا بسيار ناراحت شده‏اند. فرزند مرحوم ميرزا قدس سره مى‏گويد، به آقا گفتم: »آقا! بعضى از شاگردان شما ناراحت مى‏شوند، ظاهراً انتظارشان اين است كه شما كمى تحمل كنيد. در جمع هم خجالت مى‏كشند، اگر ممكن است كمى تحمل كنيد.« مرحوم ميرزا قدس سره فرمود: »فرزندم! من موظف هستم كه طلاب را در حد توان بسازم. اين برخورد من موجب مى‏شود كه به خود بيايند و آن نقص را سريع جبران و حل كنند. رضايت از من ملاك نيست، مسئله اين است كه طلبه بايد روشى را انتخاب كند كه در آينده مفيد واقع گردد. وقتى من حرف مى‏زنم، آنها مى‏دانند كه غرضى جز تفهيم مسئله ندارم. اگر هم ناراحت شوند، بعد متوجه مى‏شوند كه اين برخورد پدرانه بوده و از روى محبت، دلسوزى و احساس وظيفه است و آن طلبه‏اى كه ناراحت مى‏شود، يك روز براى من دعا خواهد كرد؛ زيرا به اين نتيجه خواهد رسيد كه من او را دوست داشتم كه اين گونه برخورد كردم و با اين برخورد مى‏خواستم پيامى را به او برسانم كه همان توفيق در كارهايش است. در هر حال با لبخند و مجامله نمى‏توان طلبه‏اى مفيد و مؤثر ساخت. من با شدت و تندى مطلب را مى‏گويم وليكن ما وراى اين برخورد، سازندگى و پيشرفتى نهفته است كه بعداً آنها مرا دعا خواهند كرد.«

حضرت امام حسن عسکری:
فقر با ما ، بهتر از ثروتمندی در کنار دشمنان ماست.
و کشته شدن با ما بهتر از زندگی در کنار دشمنان ماست.
و ما پناهگاه کسی هستیم که به ما پناه آورد.
و نور هدایت برای کسی هستیم که خواهان بصیرت از ما باشد.
و نگهبان کسی هستیم که به ما تمسک جوید.
پس هر کس ما را دوست بدارد با ما در درجات والای بهشت خواهد بود.
و آن که از ما جدا شد به سوی آتش خواهد رفت.

برو بالا