Menu

مرحوم ميرزا(قدس سره) و احتياط در مصرف وجوه فقيه مقدس، ميرزاى تبريزى‏ قدس سره در طول مرجعيت خود سعى مى ‏كردند كه براى زندگى شخصى خود از غير وجه مصرف كنند و تا آنجا كه امكان داشت از وجوه استفاده نمى‏ كردند و بعضى از مؤمنين قسمتى از مخارج زندگى شخص ايشان را تأمين مى‏ كردند. و گاهى اوقات كه ايشان مبلغ غير وجوه نداشتند براى مخارج زندگى خود كمى صبر مى‏ كردند و يا وسايل و هداياى گرانبهايى را كه برايشان رسيده بود فروخته و صرف امور شخصى مى ‏كردند. يكى از متعلقين مرحوم ميرزاقدس سره مى‏ گويد، يادم نمى ‏رود كه اوايل مرجعيت، فقيه مقدس، ميرزاى تبريزى قدس سره مى ‏گفت: عبايم بر اثر كهنگى قرمز شده، به طورى كه برايم سخت بود آن را به سر كنم. به مرحوم ميرزا قدس سره گفتم كه عباى جديدى تهيه كنيد، ايشان فرمودند: « ان شاء اللَّه بعداً، فعلاً پولى غير وجوه ندارم. كمى صبر كنيد!» فرزند مرحوم ميرزا قدس سره مى ‏گويد: در مجلسى كه عده‏ اى از مقلدين ومريدان مرحوم ميرزا قدس سره جمع بودند، بحث مصرف وجوهات مطرح شد و در خصوص احتياط ميرزا قدس سره صحبت به ميان آمد كه من مسئله عباى متعلقه مرحوم قدس سره را مطرح كردم و گفتم: آقا معمولاً براى زندگى خود از وجوه استفاده نمى‏ كنند و اگر مورد، مصرف شخصى باشد، صبر مى ‏كنند تا غير از وجوه به ايشان برسد. حاضرين از مسئله عباى متعلقه ميرزا قدس سره سخت تحت تأثير قرار گرفتند و بعضى مايحتاج عيال مرحوم ميرزاقدس سره خود متكفل شدند كه تأمين نمايند. اگر كسى به زندگى مرحوم ميرزاقدس سره نظر مى‏ كرد پى مى ‏برد كه ميرزاقدس سره زندگى ‏اى بسيار ساده و متعارف دارد و همواره از وسايل معمولى استفاده مى ‏نمايد و اگر كسى مى‏ خواست چيزى را برايشان تهيه كند سخت قبول مى ‏كردند و او در تمام مراحل زندگى بسيار ساده و زاهدانه زندگى كرد و هيچ گاه مشاهده نشد چيزى غير متعارف زندگى ايشان داخل شود.

حضرت امام حسن عسکری:
فقر با ما ، بهتر از ثروتمندی در کنار دشمنان ماست.
و کشته شدن با ما بهتر از زندگی در کنار دشمنان ماست.
و ما پناهگاه کسی هستیم که به ما پناه آورد.
و نور هدایت برای کسی هستیم که خواهان بصیرت از ما باشد.
و نگهبان کسی هستیم که به ما تمسک جوید.
پس هر کس ما را دوست بدارد با ما در درجات والای بهشت خواهد بود.
و آن که از ما جدا شد به سوی آتش خواهد رفت.

برو بالا